Czy zdarza Ci się wyrzucić jakiś produkt ponieważ stracił ważność, a Ty nie zdążyłaś/eś go wykorzystać? Pewnie wiele osób tak ma. Ale czy marnowanie żywności musi być normą w XXI wieku? Dlaczego nie warto marnować żywności i jak temu zaradzić? Poniżej znajdziecie kilka odpowiedzi na te pytania.
Marnowanie żywności jest ogromnym problemem, który dotyka przede wszystkim mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Przeciętnie wyrzucamy aż do 115kg jedzenia rocznie! Skala wyrzucanego jedzenia (przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych) jest ogromna – wynika to z pewnością z faktu, że żywność jest tania, przez co traci na wartości dla ludzi. Podczas gdy w krajach wysoko rozwiniętych do koszy trafia aż 1,3mld ton jedzenia rocznie, to w wielu rejonach świata brakuje pożywienia. Niestety Polska spośród krajów europejskich zajmuje wysokie miejsce, bo aż 5 jeśli chodzi o marnowanie żywności. Średnio marnujemy 9mln ton jedzenia rocznie, z czego 2mln wyrzucają indywidualni konsumenci – reszta marnuje się na każdym z poziomów łańcucha dostaw: podczas produkcji i uprawy, podczas obróbki i magazynowania, podczas przetwórstwa i pakowania, podczas przygotowywania dla klienta w restauracjach. Najczęściej wyrzucanym produktem jest pieczywo – następnie owoce, warzywa, nabiał i wędliny, czyli produkty o krótkim terminie przydatności. Marnowanie i wyrzucanie jedzenia jest nie tylko nieetyczne i nieekonomiczne, ale również przekłada się na gospodarkę żywnościową. Skala problemu jest przeogromna – Organizacja Narodów Zjednoczonych postawiła za cel, aby do 2030 roku ograniczyć marnowanie żywności. Sytuacja może i powinna ulec poprawie – w Polsce aż 60% Polaków przyznaje się do marnowania żywności, co świadczy o tym, że widzą problem. Dzięki rosnącej świadomości możemy zatrzymać tę wielką machinę i próbować powtrzymać wyrzucanie i marnowanie żywności. Poniżej kilka pomysłów na to jak temu zaradzić.
Być może nie mamy wpływu na marnowanie żywności przy całym łańcuchu dostaw – ale mamy wpływ na nasze zakupy! Możemy być świadomymi konsumentami i odpowiedzialnie wybierać produkty. Zanim wybierzemy się do supermarketu przede wszystkim sprawdźmy zawartość naszych półek i lodówki, aby uniknąć dublowania produktów. Przygotuj listę zakupów, najlepiej opierając ją o jadłospis na najbliższy tydzień. To pomoże uniknąć problemu zostającego jedzenia, a co za tym idzie – wyrzucania go. Nie dajmy się również chwytom marketingowym, które atakują nas na każdym kroku. Najczęściej wyrzucamy żywność, ponieważ mamy jej za dużo – dlatego promocje typu „kup 3, zapłać za 2” nie powinny przyciągać Twojej uwagi, jeżeli istnieje ryzyko że nie zostaną one wykorzystane.
Ważnym punktem jest również przechowywanie żywości. Oczywiście już w supermarkecie sprawdzajmy produkty, które kupujemy – czy jest długa data ważności oraz w jaki sposób najlepiej takie produkty przechowywać. Warzywa najlepiej przechowywać w dolnej szufladzie lodówki, a wędliny kupione w foliowym woreczku najlepiej przełożyć do pojemnika lub zawinąć w papier. Korzystaj również z pudełek próżniowych, które pozwolą przechowywać żywność bez dostępu do powietrza, dzięki czemu produkty będą miały przedłużoną świeżość i trwałość nawet 3-krotnie! Sprawdzaj również temperaturę w lodówce i dostosuj ją do ilości produktów, które przechowujesz.
Jeśli jednak zdarzy Ci się, że zostały jakieś produkty, które mają krótki termin przydatności, to improwizuj! Wykorzystaj to co masz w lodówce do zrobienia posiłku. Z pozostałych warzyw możesz zrobić sałatkę lub mogą Ci posłużyć jako dodatki do jajecznicy. Z pozostałych owoców można zrobić sorbet, lub wykorzystać do kremu na ciasto bez cukru (dodatku białego cukru), czy tzw. zdrowe babeczki dla dzieci bez cukru, których nie dosładzamy białym cukrem. Wędlinę możesz pokroić w kostkę i dodać do tortilli. Możliwości jest wiele, warto poszukać w Internecie inspiracji, zamiast od razu decydować się na wyrzucenie produktów.
Jeśli masz sporo żywności, która ma krótki termin ważności, a naprawdę nie masz pomysłu co z tym zrobić lub planujesz długi wyjazd, to warto wesprzeć Banki Żywności. Takie miejsca pomagają najbardziej potrzebującym: samotnym matkom, bezdomnym, osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Żywność przekazywana jest partnerskim organizacjom społecznym m.in. świetlice, towarzystwa pomocy dzieciom, domy samotnej matki, jadłodajnie. Warto zapoznać się z zasadami przekazywania żywności na stronie Banku Żywności. Często są organizowanie osiedlowe zbiórki żywności, do których również możesz zanieść swoją żywność. Warto wspierać takie miejsca i pomagać innym, niż wyrzucić dobre i pełnowartościowe produkty do kosza.
Problem wyrzucania żywności jest już globalny. Dlatego każdy z nas powinien dorzucić swoją cegiełkę i starać się ograniczyć marnowanie jedzenia do minimum.