Dziecięca dieta z pewnością nie jednej mamie spędza sen z powiek. W dziecięcej naturze leży zmiana diety i poznawanie nowych smaków. Zazwyczaj maluchy grymaszą przy brokułach i innych zielonych warzywach. Znasz to? Nie przejmuj się, nie jesteś jedyna. Poniżej klika trików i informacji jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw.
Warto najpierw zaznaczyć, dlaczego dziecko powinno jeść warzywa i mieć zbilansowaną dietę. Prawidłowe żywienie jest warunkiem zdrowego rozwoju psychicznego i fizycznego. Wzmacnia ona również odporność dzieci i daje energię na cały dzień. Zbilansowana dieta jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Wpływa również na koncentracje oraz kreatywność. Odpowiednie żywienie zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Zbilansowany jadłospis u dziecka powinien zawierać 5 posiłków, w których uwzględnione będą wszystkie odpowiednie wartości odżywcze. Ważne, żeby zachować tutaj odpowiednie proporcje: warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy i strączki, ryby, drób i jaja, nabiał oraz oleje i tłuszcze. Oczywiście dzieci uwielbiają słodkości, dlatego od czasu do czasu warto podarować dziecku coś innego niż kasze i jarzyny. Ale jeśli w wyborze słodyczy również stawiasz na zdrowie i jakość to najlepszym rozwiązaniem będą ciasta bez cukru (nazywane tak przez brak dodatku białego cukru), w których królują zdrowe zamienniki. A więc jak odpowiednio zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Oto kilka sposobów!
Każdy z nas ma swoją ulubioną potrawę – dziecko nie jest tutaj wyjątkiem. A przemycanie warzyw do takich posiłków niemal zawsze kończy się sukcesem. Bo jak dziecko miałoby zrezygnować z przepysznej pizzy, nawet jeśli spód jest kalafiorowy, a w dodatkach same warzywa i ser bogaty w wapń? Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy pociecha pomimo ulubionej potrawy nie będzie chciała jej zjeść, bo są na niej jarzyny. Spróbuj zastanowić się, co jest przyczyną – skoro dziecko nigdy nie próbowało tych warzyw, to może warto zmienić sposób ich podania. Jedzenie może być zabawą i przyjemnością pobudzającą dziecięcą wyobraźnie. Brokuły mogą być przecież postawionymi drzewami na talerzu, a szparagi pędzelkiem. Wszystko zależy od Waszej kreatywności! A na deser warto zaserwować dziecku owoce lub zdrowe ciasteczka bez cukru , w których składzie nie znajdziemy dodatku cukru białego, a jedynie naturalnie występujące cukry. Przyjemne i pożyteczne w jednym!
A co powiecie na ranking warzyw? Pobawcie się z dzieckiem w ocenianie warzyw! Zorganizujcie wspólny wypad do sklepu i daj dziecku wybrać, które warzywa chciałby spróbować – takie samodzielne wybranie produktów również podniesie prawdopodobieństwo, że te warzywa będą zjedzone (a przynajmniej spróbowane). Na podstawie zakupionych warzyw przygotuj listę, w której umieścisz punktację i ocenę danego warzywa. Wspólnie z dzieckiem połączycie odkrywanie smaków, ciekawość i zabawę. Okrywanie ulubionych dziecięcych smaków pomoże również Tobie poznać upodobania i dobrać odpowiednie składniki do sałatki czy innego posiłku – bo może próbowałaś zachęcić dziecko korzeniowych, a te zdecydowanie woli strączkowe warzywa?
Pewnie każdy z nas się zgodzi, że głód może być najlepszą przyprawą – i nie chodzi tutaj o to, aby głodzić dziecko, ale przekonać do zjedzenia warzyw. Przed obiadem, kiedy dzieci zaczynają być marudne i głodne warto wykorzystać okazję i dać im do zjedzenia warzywa. Każda mama pilnuje, aby pociechy przed obiadem nic nie jadły, takie przekonanie staje się silniejsze od nas. Ale pamiętaj, że to nie musi być nic ciężkiego, ani coś, co musisz dodatkowo przygotowywać. Może to być sałatka, którą chciałaś podać do obiadu, albo pomidorki koktajlowe. Z pewnością głodne dziecko o wiele bardziej doceni smak warzyw i wydadzą mu się o wiele bardziej atrakcyjne niż przy obiedzie. Po obiedzie w nagrodę za cały zjedzony obiad warto dostarczyć dziecku zdrową przekąskę. W dzisiejszych czasach istnieje sporo miejsc proponujących wypieki bez dodatku cukru tzw. cukierni bez cukru, które oferują popularnie nazywane ciasta bez cukru (w składzie których nie znajdziemy dodatku cukru) dlatego nie warto zasypywać koszyka zakupowego kolorowymi niezdrowymi słodyczami, a wybrać zdrowy i równie smaczny zamiennik.
Przy zachęcaniu do jedzenia warzyw pamiętajmy, że dziecko ma swoje upodobania, które należy uszanować. Siłą nic nie wskóramy, możemy tylko jeszcze bardziej zniechęcić dziecko do próbowania. Nawet jeśli Twoje dziecko dalej niechętnie podchodzi do warzyw, to dalej zachowuj spokój. Metodą prób i błędów w końcu uda się przekonać niejadka do spróbowania warzyw.